Mogiła – pomnik pomordowanych mieszkańców Szczecyna odnowiony !!!!

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Szczecyn otrzymało dofinansowanie

z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

na realizację  zadania pt.„ Pacyfikacja wsi Szczecyn- ku pamięci i przestrodze”- zabezpieczenie pomnika -mogiły.

Zadanie to było realizowane w zakresie programu

Wspierania  opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju.

„Celem programu było przede wszystkim  zaangażowanie w opiekę nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami jak największej liczby różnych podmiotów, w celu zwiększenia wiedzy o historii naszego kraju, zwłaszcza o jej najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych aspektach, i dzięki temu wzmocnienie świadomości obywatelskiej i postaw patriotycznych”.

Uzyskana dotacja to kwota  42 571 zł.,

Do realizacji zadania przystąpiły różne podmioty działające na terenie Gminy Gościeradów jak również miasta Lublin, tj: Fundacja Kurs w Przyszłość, Urząd Gminy w Gościeradowie, ks. Proboszcz Piotr Wątroba, Rada Parafialna w Szczecynie, Rada Sołecka ze Szczecyna i pomysłodawca zadania Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Szczecyn. Prace obejmowały: uzyskanie pozwoleń na odnowienie pomnika, renowacje cokołu i postumentu pomnika, wymianę uszkodzonych pyt na  nowe płyty  granitowe o wymiarach 2m x 3m z nazwiskami  pomordowanych, wymianę kostki brukowej na kostkę brukową z posypka granitową, zabezpieczeniu miejsca dekoracyjnym ogrodzeniem żeliwnym.

Na granitowej płycie zostały umieszczone 287 nazwisk do których udało nam się dotrzeć dzięki współpracy z  IPN i UG Gościeradowie.

W rocznice pacyfikacje tj. 02 lutego 2018r podczas obchodów rocznicy pacyfikacji odnowiony pomnik-mogiła zostanie poświecony.

Wszystkie prace, które wykonaliśmy są początkiem przygotowań do obchodów 75 rocznicy pacyfikacji w 2019r.

Wszystkim podmiotom, mieszkańcom Szczecyna, instytucjom, które pomogły nam w realizacji, tak ważnego dla nas przedsięwzięcia, DZIĘKUJEMY

Anna Gołąb Florek